Természetesen csak a főbb nyelvtörténeti szakaszokat és a főbb nyelvemlékeinket említem.
- kor: ELŐMAGYAR kor: a magyar nyelv eredete és rokonsága. Kr. e. 4.évezred.
- kor: ŐSMAGYAR kor: az ugor nyelv szétbomlásától (obi-ugorra és ősmagyarra) a honfoglalásig tartott. A vándorlás kora (Levédia és Etelköz). Az első mongol, török és szláv (bolgár) hatások nyelvünkre. Ebből a korszakból nyelvemlékünk nincs.
- kor: ÓMAGYAR kor: a honfoglalástól a mohácsi vészig (1526) tartott. Ebből a korszakból már írásos nyelvemlékek is fennmaradtak: szorványemlékek, az első magyar szöveg (Halotti beszéd), kódexek.
- kor: KÖZÉPMAGYAR kor: 1526-1772-ig, a felvilágosodásig tartott: könyvnyomtatás, nyelvi egységesülés, normatív nyelvhasználat.
- kor: ÚJMAGYAR kor: 1772-től napjainkig. Kialakult a helyesírási normarendszer, nyelvtani könyvek, szótárak készültek. Előtérbe került a nyelvművelés. Gazdagodott, megújult a magyar nyelv. Erős nemzetközi hatások érték a magyar nyelvet.
NYELVEMLÉKEINK:
Szórványemlékek:
- 950- 951-ben Konstantin, bizánci császár „A birodalom kormányzásáról” című görög nyelvű művében 50 magyar tulajdonnevet említ.
- 1055. a tihanyi apátság Alapítólevele 58 magyar szót és az első magyar nyelvű mondattöredéket tartalmazza (vendégszöveg) : feheru varu rea meneh hodu utu rea
Szövegemlékek:
- 1192-1195 között keletkezhetett az első összefüggő szövegemlékünk:
Halotti beszéd és könyörgés. 32 sorból áll. (Látjátok feleim szümtükhel…) - 1300 körül született az első magyar vers: Ómagyar Mária-siralom
(Világnak virága …) A magyaros verselés minden kelléke megtalálható benne. - 1372-1400 között keletkezett a Jókai-kódex. Az első magyar nyelvű könyv: Assisi Szent Ferenc életéről szólt.
- A XV. században keletkezett az első bibliafordítás, a Huszti Biblia.
- A XVI. században első nyomtatott szövegemlékünk: Károly Gáspár és Sylvester János bibliafordítása.
- Az első magyar nyelven írott lexikonunk Apáczai Csere János munkája a XVII. századból.